TEATRZYK RAZ-DWA-TRZYK
Teatrzyk Raz-dwa-trzyk to nieformalna grupa artystyczna założona w 2011 roku z inicjatywy Agnieszki Kontny. Podstawową formą działalności Teatrzyku Raz-dwa-trzyku są spektakle teatru lalek z muzyką na żywo. Forma spektakli, oparta na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek związanych ze Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury Tradycyjnej Dom Tańca. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy. Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych. Po spektaklu dzieci uczestniczą w zabawach i grach teatralnych oraz muzyczno-ruchowych. Scenariusze zabaw zostały dostosowane do umiejętności fizycznych i intelektualnych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Agnieszka Kontny![]() Kulturoznawca, afrykanista. Ukończyła studia magisterskie na kierunku kulturoznawstwa na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie afrykanistyki. Absolwentka Studium Edukacji i Technik Teatralnych w Toruniu. Inicjatorka i założycielka grupy artystycznej - Teatrzyk Raz-dwa-trzyk, prezentującej spektakle teatralno-muzyczne oraz opowieści dla dzieci. W ramach współpracy z Fundacją Sto Pociech realizuje autorski program zajęć literacko-plastycznych dla dzieci najmłodszych, 2-4 lata - „Czytanie na dywanie” oraz cykl spektakli teatralnych połączonych z warsztatami lalkarsko-teatralnymi dla dzieci w wieku 2-4 lata – „Zabawy z Teatrzykiem Raz-dwa-trzykiem”. Autorka letnich rodzinnych warsztatów lalkarskich „Lalanny-Marianny i Cudaki-Dziwaki”, cyklu warsztatów teatralno-lalkarskich dla dzieci 4-6 lat „Wszystkich do teatru proszę” oraz warsztatów teatralno-muzycznych „Cztery mile za piec”. W roku 2013 koordynowała realizację projektu “SZTUKA jak-to zrobić. W pracowni artysty.” (2013, 2014), w ramach którego prowadziła również warsztaty teatralne i lalkarskie oraz współprowadziła warsztaty ogrodowe.
Katarzyna Żytomirska![]() Pisarka, pieśniarka, etnolog. Członek Stowarzyszenia na rzecz kultury tradycyjnej „Dom Tańca”. Aktorka „Sceny Lubelskiej 30/32”. Realizatorka projektu teatru dziecięcego "Mały Off" przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32. Animatorka muzyczno-tanecznych zajęć dla dzieci tzw. „Tańcograjki”, której program bazuje na polskiej kulturze tradycyjnej. Ukończyła kurs doskonalący "Bajkoterapii", "Dramy" i "Podstaw terapii tańcem i ruchem".Śpiewa, gra na instrumentach tradycyjnych: bębenku obręczowym i barabanie. Od 2011 jest członkiem „Ślicznych goździków” etno-jazzowego zespołu, który powstał z inspiracji pieśniami tradycyjnymi zebranymi przez Oskara Kolberga. Od 2011 współpracuje z „Teatrzykiem Raz-Dwa-Trzykiem” wykonując muzykę do spektakli dla dzieci.
Odwiedź też stronę Kasi www.zytomirska.pl
|
Katarzyna Szurman![]() Muzyk, skrzypaczka i harmonistka, liderka kapeli Czarne Motyle. W latach 1997–2002 członkini zespołu Kapela Ze Wsi Warszawa. Współpracowała z Teatrem Scena Lubelska 30/32, tworząc muzykę do przedstawień „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia” i „Wiech na 102”. Współpracowała także z Centrum Praw Kobiet jako autorka muzyki do spektakli antyprzemocowych: „Pasja”, „Strachy”, „Ballada o słodkiej Dafne”, „Annuszka znów rozlała olej!”, „Karmnik”, „Kotek i myszka”. Od 2007 r. członkini stowarzyszenia na rzecz polskiej kultury tradycyjnej "Dom Tańca". Autorka i reżyserka przedstawienia „O żeglarzu, co żegluje do morza”, kolekcjonerka antycznych i tradycyjnych zabawek. Od 2011 gra w zespole etnojazzowym Śliczne Goździki. Współtwórczyni projektu dla tegoż zespołu „Pieśni o Roślinach i Zwierzętach” czyli pieśni tradycyjnych ze zbiorów Oskara Kolberga, poddanych nowym adaptacjom tekstowym oraz współczesnym aranżacjom muzycznym. Na co dzień prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci, oparte na tradycyjnych pieśniach, tańcach, zabawach, bajkach oraz zajęcia rytmiczne.
|